هوش تجاری سلف سرویس

هوش تجاری سلف سرویس شرکت فناوران اطلاعات انصار

هوش تجاری سلف سرویس فناوران اطلاعات انصار
هوش تجاری سلف سرویس فناوران اطلاعات انصار
هوش‌تجاری، شامل گروه وسیعی از نرم‌افزارها و تکنولوژی‌ها برای جمع‌آوری، طبقه‌بندی، تحلیل و دسترسی داده‌ها است. که به منظور کمک به تصمیم‌گیری‌های بهتر در سازمان، از آنها استفاده می‌شود. با افزایش سرعت تغییر فضای کسب و کار، توانایی گردآوری و تحلیل سریع داده‌ها، یک مزیت رقابتی محسوب می‌شود.
شرکت‌ها برای تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تر و سریع‌تر باید از هوش‌تجاری استفاده کنند و تصمیم‌گیران باید به اطلاعات ضروری در زمان مناسب، دسترسی داشته باشند. با استفاده از هوش‌تجاری در شرکت‌ها می‌توانند برای خود مزیت رقابتی، ایجاد کنند و فرصت‌های جدید کسب و کار را شناسایی نماید. با این وجود، هنوز در بسیاری از شرکت‌ها، بیشتر تصمیم‌گیری‌ها براساس تحلیل صورت نمی‌گیرد زیرا واحد IT توانایی لازم برای فراهم کردن به موقع اطلاعات تحلیل‌ها را ندارد.
واحد IT هنگام تهیه تحلیل و گزارش‌های درخواستی‌، درک روشنی از خواست کاربران کسب و کار در مورد نحوه نمایش داده‌ها ندارد و نمی‌داند که کاربران دقیقاً به دنبال چه چیزی در داده‌ها هستند و نتیجه کار، موجب سرخوردگی و ناراحتی کاربران و نیز پرسنل IT می‌شود.
برای رفع این مشکل، سازمان‌ها به دنبال رویکرد جایگزین برای هوش‌تجاری هستند. یکی از این رویکردها، هوش‌تجاری سلف سرویس است. هوش‌تجاری سلف سرویس، اختیار تصمیم‌گیری‌ها را به کاربران واگذار می‌کند و بنابراین در ترجمه زبان کاربران به زبانIT، چیزی از قلم نمی‌افتد. هوش‌تجاری سلف سرویس، کاربران را قادر می‌سازد که به داده‌ها در زمانی که به آن نیاز دارند و به شکل دلخواه، دسترسی داشته باشند.
هدف هوش‌تجاری سلف سرویس، توانمندسازی کاربران نهایی است به صورتی که بتوانند با اتکا بر تحلیل‌های خود تصمیم‌گیری نمایند. هوش‌تجاری سلف سرویس، ابزارهای لازم برای ارزیابی و تحلیل داده‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به این طریق، آنها می‌توانند گزارش‌های خود را با توجه به دیدگاه‌های خود، طراحی و سفارشی‌سازی کنند. به این ترتیب کاربران، توسط بخش IT محدود نمی‌شوند و بخش IT نیز مجبور نیست بخش اعظمی از زمان خود را صرف تهیه گزارش‌های جدید یا تغییر گزارش‌های موجود کند.
هوش تجاری سلف سرویس اکسل، مجموعه ابزارهایی است که توسط شرکت مایکروسافت ارائه شده است. این ابزارها شامل زبان تحلیلDAX ، Power Pivot Power View ، Power Query، Power Map و Power BI است.
یکی از ابزارهای کاربردی و سودمند هوش‌تجاری سلف سرویس اکسل، Power Query است.
در power Query با اکتشاف، ترکیب و پالایش داده‌ها از دامنه وسیعی از منابع داده‌ای شامل رابطه‌ای، ساختاریافته و نیمه ساختاریافته، Odata ، وب، Hadoop، بازار Azure و مانند آن، تجربه‌ای مهیج و بصری برای کاربران ایجاد شده است و باعث ارتقاء هوش‌تجاری سلف سرویس اکسل شده است.
همچنین، Power Query امکان جستجوی داده‌های عمومی از منابعی مانند ویکی‌پدیا را فراهم کرده است.
با استفاده از Power Query می‌توانید پرس و جوها را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. بنابراین، سایر کاربران سازمان می‌توانند از این پرس و جوها استفاده و با بهره‌گیری از آنها، به داده‌های مورد نیاز خود برای تحلیل و گزارش‌گیری، دست پیدا کنند.
به طور خلاصه با استفاده از Power Query می‌توان موارد زیر را انجام داد:
۱- اکتشاف و برقراری ارتباط با داده مورد نظر از بین طیف وسیعی از منابع داده‌ای
۲- ادغام و تغییر شکل منابع داده برای دستیابی به فرمت دلخواه تحلیل یا آماده‌سازی آنها برای مدل‌سازی و تحلیل‌های بیشتر با استفاده از ابزارهایی مانند Power Pivot و Power View
۳- ایجاد نماهای سفارشی و خاص روی داده‌ها
۴- انجام عملیات پاکسازی (Cleansing) داده‌ها
۵- بارگذاری داده‌ها از چندین Log فایل
۶- جستجوی آنلاین داده‌ها از منابع داده عمومی بزرگ مانند جداول ویکی پدیا، زیرمجموعه‌های بازار Azure مایکروسافت و …
۷- بارگذاری داده در Power Pivot از منبع داده‌ای مانند XML، پوشه‌های فایل با قابلیت به روز‌رسانی
۸- به اشتراک‌گذاری و مدیریت پرس و جوها در بین کاربران سازمان
ابزارهای هوش‌تجاری اکسل، قابلیت‌های بسیار زیادی را به اکسل اضافه نموده‌اند که بسیاری از کاربران اکسل اصلاً از آنها خبر ندارند. به عنوان مثال، یکی از نیازمندی‌های مهم کاربران اکسل که در کلاس‌های مختلف در مورد آن سوال می‌پرسند، چگونگی Import و ادغام کردن داده‌ها از چندین فایل است. برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. مرسوم‌ترین روش، به ویژه زمانی که به دنبالی خودکارکردن فرآیند ادغام باشیم، استفاده از کدهای VBA است. البته این روش، معمولاً مشکل و زمانبر است. اما در حال حاضر، با استفاده از Power Query که یکی از ابزارهای هوش‌تجاری است، این کار بسیار راحت و فقط با چند کلیک انجام می شود، بدون نیاز به نوشتن حتی یک کد. ضمن آنکه قابلیت به‌روز‌رسانی داده‌ها نیز وجود دارد. همچنین، با توجه به اینکه می‌توان داده‌های ادغام شده را مستقیماً در محیط Power Pivot وارد کرد، محدودیتی از نظر تعداد ردیف وجود ندارد.
ممکن است فایل‌هایی که می‌خواهید ادغام کنید، حاوی اطلاعات بورس سهام، سپرده‌ها و .. از شعب مختلف شرکت‌های مختلف یا در زمان‌های مختلف باشد.

هوش تجاری سلف سرویس

مزایای هوش‌تجاری سلف سرویس اکسل نسبت به سایر ابزارها
• معمولاً در اکثر بخش‌های مختلف سازمان‌ها از اکسل استفاده می‌شود و مانند شریان حیاتی برای سازمان است.
• کارکنان سازمان‌ها با اکسل، آشنایی دارند و یادگیری هوش‌تجاری مبتنی بر اکسل برای آنها بسیار ساده‌تر از ابزارهای دیگر است.
• محیط بسیار کاربرپسندی دارد که کار با آن را ساده و جذاب می‌کند.
• اکسل بسیار منعطف‌تر از سایر ابزارهای هوش‌تجاری سلف سرویس است.
• ابزارهای بسیار خوبی دارد که برای تحلیل داده‌ها از آنها می‌توان استفاده کرد. یکی از نقاط قوت بسیار ویژه اکسل، وجود این ابزارها و به هم پیوستگی آنها است.
آمارهای زیر براساس گزارش «وضعیت هوش‌تجاری سلف سرویس در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵» است که توسط Logi Analytics در مورد روند هوش‌تجاری سلف سرویس تهیه شده است. آمار مذکور براساس یک نظر سنجی بین‌المللی است.

شرکت مایکروسافت با سه ابزار Power Pivot، زبان تحلیلی Dax و داشبوردهای Power View، امکانات و قابلیت‌های کم نظیری را به کاربران اکسل اضافه کرده است. به طوری که می‌توان پیش‌بینی کرد از این پس، ادعای داشتن مهارت در اکسل بدون تسلط بر ابزارها، قابل قبول نخواهد بود. هوش‌تجاری سلف سرویس بر آینده بسیاری از فرصت‌های شغلی، تاثیر خواهد گذاشت. همانطور که اکنون در حوزه‌هایی مانند حسابداری مالی، حسابداری مدیریت، بازاریابی، مدیریت مالی و تحلیل‌های مدیریتی، بسیاری از سازمان‌ها در حال جایگزین کردن رویکردهای سنتی اکسل با ابزارهای جدیدی مانند power Pivot هستند.
هوش‌تجاری سلف سرویس اکسل، معادل دموکراسی در دسترسی به اطلاعات است و تکنولوژی منحصر به فردی است که می‌تواند در زندگی میلیون‌ها انسان، تغییر اساسی ایجاد کند. تسریع و بهبود تصمیم‌گیری، کمک به بهینه‌سازی فرآیند داخلی کسب و کار، کسب درآمد بیشتر، کسب مزیت رقابتی نسبت به رقبای کسب و کار، شناسایی روندهای بازار، شناسایی مشکلات کسب و کار، بهبود فرآیند مدیریت استراتژیک و مدیریت عملیات، از مزایای استفاده از هوش‌تجاری سلف سرویس است.

منبع:
 فلاح‌پور، سعید. پناهی، طاهره. هوش تجاری در اکسل با استفاده از Power Pivot، Power view و DAX، تهران انتشارات سخنوران ، ۱۳۹۴٫
 www.mssbi.com