سامانه ارزی
سامانه ارزی

امروزه گام های بزرگی در زمینه نقش فن­اوری اطلاعات در بانک ها برداشته شده است و سریع ترین این گام ها استفاده از فن­اوری اطلاعات در سیستم های بانکداری است. توانایی جذب مشتریان بیشتر، حفظ حداقل ها و امکان پاسخ دهی به تعداد بیشتری از مشتریان با استفاده از سامانه ­ها و فن­آوری های بهتر یک حقیقت انکار ناپذیر است و بانک ها مجبورند از فن­اوری اطلاعات به عنوان یک ابزار مناسب و به روز برای ارائه خدمات سریع و منحصر به فرد به مشتریان خود استفاده نمایند. از سوی دیگر و با دیدگاه عملیاتی، قدرت فن­اوری اطلاعات در کاهش هزینه­ ها، ارانه خدمات بهتر به مشتریان و از همه مهمتر سادگی و راحتی کار مشتریان باعث ایجاد یک موقعیت برد-برد می ­باشد، و این موضوع دلیل اصلی برای اهمیت یافتن فن­اوری اطلاعات در زمان حاضر در بانک ها می­ باشد.

از این رو شرکت فناوران اطلاعات انصار به منظور پوشش کامل عملیات ارزی بانک ها اقدام به تولید سامانه جامع ارزی شامل کلیه عملیات ارزی از قبیل حوالجات ارزی، اعتبارات اسنادی، ضمانت نامه های ارزی ، سوئیفت، حسابداری ارزی، خزانه داری ارزی، مبادلاتارزی، گزارشات، ثبت سفارشات بازرگانی و … نموده است که این سامانه با نظر گرفتن نحوه انجام مبادلات مالی در بازارهای سرمایه ای و بانکی دربرگیرنده تمام نیازهای بانک می باشد.

سامانه های ارزی شرکت فناوران اطلاعات انصار

امکانات سامانه جامع ارزی شرکت فناوران اطلاعات انصار

 

ضمانت نامه های ارزی

این ماژول قابلیت پشتیبانی از تمام انواع ضمانتنامه های بانکی اعم از ضمانتنامه های شرکت در مناقصات و مزایده ها، استرداد کسور وجه الضمان ، پیش پرداخت، حسن انجام کار  و سایر انواع ضمانتنامه با توجه به موضع آن را خواهد داشت و کلیه مراحل چرخه حیات یک ضمانتنامه شامل صدور،  اصلاح و ابطال ، ضبط و پرداخت وجه اسناد و تسویه ضمانتنامه وسایر عملیات فرعی مربوط به ضمانتنامه ها را پوشش خواهد داد. در طراحی اطلاعات و رویدادهای بکارگرفته شده در این زیر سیستم مقررات متحدالشکل اتاق بازرگانی (ICC) برای ضمانتنامه های عندالمطالبه  URDG758 مبنای عمل قرار گرفته است.

برات اسنادی

این زیر سیستم کلیه مراحل چرخه حیات یک برات اسنادی شامل ثبت سفارش براتی،  اصلاح و ابطال برات، دریافت و ارسال اسناد ، تعهد پرداخت برات ، پرداخت وجه اسناد ، رفع تعهد ارزی و تسویه برات وسایر عملیات فرعی مربوط به بروات اسنادی همچنین کلیه مراحل چرخه حیات برگه برات شامل صدور، دریافت و ارسال ، تعهد پرداخت ، و واخواست و تحویل لاشه بروات را پوشش خواهد داد. در طراحی اطلاعات و رویدادهای بکارگرفته شده در این زیر سیستم مقررات متحدالشکل اتاق بازرگانی (ICC)  برای وصولی ها  URC522 مبنای عمل قرار گرفته است.

اعتبارات اسنادی

اعتبارات اسنادی یکی از شیوه های پرداخت بین المللی با میانجی گری بانک ها جهت کاهش ریسک خریدار و فروشنده می باشد. این زیر سیستم کلیه مراحل چرخه حیات یک اعتبار اسنادی شامل گشایش اعتبار، ابلاغ اعتبار، اصلاح و ابطال اعتبار، دریافت و ارسال اسناد ، کنترل اسناد ، ظهر نویسی و واریز ،پوشش و پرداخت وجه اسناد ، رفع تعهد ارزی و تسویه اعتبار وسایر عملیات فرعی مربوط به اعتبار اسنادی را پوشش خواهد داد. طراحی اطلاعات و رویدادهای بکار گرفته شده در این زیر سیستم مقررات متحد الشکل اتاق بازرگانی (ICC)  برای اعتبارات اسنادی UCP600مبنای عمل قرار گرفته است.

مبادلات ارزی

مدیریت مبادلات ارز یکی از اصلی ترین اجزاء عملیات بین الملل بانک بوده و زیرسیستم مبادلات ارزی بایستی با توجه به اهمیتی که برای بانک ها دارد بتواند مبادلات ارز را کنترل ، مدیریت و گزارش دهی نماید. در این بین شناسایی سود ناشی از اختلاف نرخ مبادله و نرخ مرجع از نکات حائز اهمیت است. سیستم مبادلات ارز قابلیت شناسایی خودکار سود هر تبدیل ارز را خواهد داشت. با توجه به اینکه در جریان کلیه عملیات ارزی امکان نیاز به تبدیلات ارز وجود دارد زیر سیستم مبادلات ارز به صورت تخصصی وظیفه سرویس دهی به کلیه سیستم های فراخواننده را خواهد داشت.

سامانه ارزی
سامانه ارزی
سامانه ارزی
سامانه ارزی


امکانات سامانه جامع ارزی

 • ارائه سامانه اتوماتیک و حذف فرآیندهای دستی
 • مدیریت گزارش‌های سامانه و اعمال سطوح دسترسی مختلف
 • استفاده از موتور هوش تجاری(BI)
 • امکان ارتباط با وب سرویس های بانک مرکزی
 • امکان بارگذاری داده‌ها توسط کاربران (کدهای مربوط به بانک مرکزی)
 • امکان ارتباط با سیستم‌ های جامع بانکی مختلف (Core banking)
 • سیستم جامع گزارشات و ارئه گزارشات در سطوح مختلف مدیریتی با کسب و کارهای متنوع و در فرمت های مختلف) Word،Excel،PDF)
 • ایجاد یک زیرسیستم حسابداری جداگانه از سامانه نگین
 • طراحی چند لایه ای سیستم که این نوع طراحی امکان اعمال سیاست ها را در سیستم به سیاستگذار (بانک) ارائه می کند
 • امکان تبادلات سیستمی بین واحدهای اداره بین الملل ارزی، شعب و اتوماسیون کامل فرایندهای کاری
 • قابلیت اعمال سیاست و مدیریت تسهیم کارمزد در عملیات ارزی بین شعب مختلف با اداره بین الملل به صورت سیستمی
 • انجام مغایرت گیری مربوط به تراکنش های خزانه داری
 • امکان انجام مبادلات مرکب ارزی (شامل مبادله چند ارز دریافتی و پرداختی مختلف)
 • امکان مدیریت کارگزاران و مسیرهای کارگزاری
 • ایجاد تغییرات مورد نظر بانک در کوتاه ترین زمان ممکن

پاسخ دهید